Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do

Słodka historia czekolady

Aby poznać historię czekolady, musimy cofnąć się w czasie o około 2500 tysiące lat. Mekką czekolady były tereny dzisiejszego Meksyku, na których zamieszkiwały starożytne plemiona indiańskie Olmeków.

Kto i kiedy wynalazł czekoladę?

Aby poznać historię czekolady, musimy cofnąć się w czasie o około 2500 tysiące lat. Mekką czekolady były tereny dzisiejszego Meksyku, na których zamieszkiwały starożytne plemiona indiańskie Olmeków. W klimacie podrównikowym wilgotnym kakaowce mają najbardziej optymalne warunki do rozwoju, stąd Olmekowie stali się smakoszami owej słodkiej przekąski.

Kolejnymi prekursorami czekoladowych specjałów byli Majowie.  Nauczyli się oni pozyskiwać z nasion kakaowca cudowny napój, który dzisiaj nazwalibyśmy płynną czekoladą.  Co ciekawe, wyborny smak czekolady mogli poznać jedynie zamożni obywatele. Był to bowiem napój przeznaczony dla wyższych klas  w hierarchii społecznej.

Z czasem czekolada stała się środkiem płatniczym, pełniła także funkcję honorariów.

Jak rozpowszechniła się czekolada?

Pierwszym Europejczykiem, który spróbował smaku czekolady, był Herman Cortez. Natomiast Krzysztof Kolumb przywiózł czekoladę do Europy. Hiszpanie próbowali zmienić recepturę Azteków, zamieniając chili na m.in. cukier, cynamon i wanilię. Od tego momentu (XVIw.)czekolada z zawrotną prędkością podbiła całą Europę.

Co kryje w sobie czekolada?

Poza niezapomnianym smakiem, czekolada ma do zaoferowania znacznie więcej, niż nam się wydaje.

W składzie czekolady znajdziemy m.in.magnez, żelazo, cynk, potas, wapno, szereg witamin m.in. A, E, B6, B12, fenyloetyloaminę, polifenole, kofeinę, anandamidę i teobrominę, która obniża ciśnienie, wzmacnia naczynia krwionośne, usprawnia pracę serca.

Rodzaje czekolady

Kuwertura – przeznaczona dla profesjonalistów, wysokiej jakości czekolada o dużej zawartości masła kakaowego, które nadaje jej połysk.

Czekolada gorzka– (luksusowa) zawiera 75% kakao z niewielkim dodatkiem cukru, bądź nie zawiera go wcale.

Czekolada mleczna– bomba kaloryczna – w jej składzie znajdziemy mleko skondensowane lub mleko w proszku i ok. 20% kakao.

Czekolada deserowa– zawiera 30-70% kakao.

Czekolada biała– w ogóle nie zawiera kakao, smak i aromat uzyskuje się dzięki masłu kakaowemu.

Czekolada biologiczna– zawiera duże ilości kakao i ziarna z upraw ekologicznych.

Polewa do ciasta o smaku czekoladowym– to mieszanka cukru, oleju roślinnego, kakao i przypraw.

Kakao– wytwarza się je z miazgi kakaowej po oddzieleniu masła kakaowego.

Czekolada w proszku– zawiera mniejszą ilość kakao, jest słodsza i łagodniejsza.

Jaka czekolada jest najzdrowsza?

Jedynie gorzka czekolada chroni organizm przed m.in. nowotworami i chorobami układu krążenia. Polifenole działają m.in. rozkurczająco na naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi,  a tym samym chroni przed zawałem i chorobą wieńcową. Działa również jako niezwykle silny afrodyzjak.

Nie sposób przecenić jej zalet!

x
Zadzwoń i zamów 22 548 65 69

Masz pytanie lub chcesz złożyć zamówienie? Chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Nasi konsultanci są do Waszej dyspozycji.

Zadzwoń do nas! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.