Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do

Jej wysokość Dynia!

Dynia jaka jest, każdy wie. Jej opasły złoty brzuch mieni się pomarańczową barwą w promieniach jesiennego słońca. I nieprawdą jest, że z dyni wytworzyć można jedynie przerażające maszkary na Halloween. Dynia to w istocie przerażająco znakomite warzywo.

Uniwersalizm i wszechstronność!

Dynia składa się z witamin i soli mineralnych. Miąższ zawiera wapń, potas, fosfor, magnez, żelazo, a także witaminy C, E, PP, z grupy B (w tym kwas foliowy). W dyni znajdziemy również błonnik i beta-karoten, który nadaje warzywu pomarańczową barwę. Smaczne pestki posiadają wysoką zawartość cynku oraz lecytyny. Zwiększają przemianę materii oraz wpływają korzystnie na czynności mózgu.

Urodziwa dynia

Urody dyni nie można odmówić, ale dzięki niej i nasze zdrowie nabierze tzw. rumieńców. Niezastąpione pestki dyni wpływają kojąco na stan skóry, włosów i paznokci. Pomagają łagodzić opryszczkę, objawy stanów zapalnych skóry ( np. trądzik) i błon śluzowych. Kukurbitacyna zawarta w pestkach z powodzeniem zwalcza pasożyty układu pokarmowego. Miąższ i sok z dyni uzupełniają niedobory witamin i minerałów, okłady z miąższu można stosować przy oparzeniach i łuszczycy.

Dyniowe kuchenne rewolucje

O dyni można powiedzieć tylko jedno: nic się nie marnuje, i to dosłownie! Uwaga! Obraną i pokrojoną dynię można zamrozić. Miąższ – niskokaloryczny i lekkostrawny składnik wielu potraw np.: zup, racuchów, farszu do naleśników, ciast. Pestki – samo zdrowie, mogą stanowić dodatek do sałatek lub ciast. Olej z dyni – tłoczony na zimno, zawiera witaminy, minerały, substancje zwalczające cholesterol i wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się organizmu. W kuchni stosowany jako dressing do sałatek.

Moc w jednym warzywie

Niezliczona ilość przepisów na dania z dyni, świadczy o jej ogromnej popularności w naszym kraju. Spróbuj, a nie pożałujesz!